Tunbridge Wells Wargames Society

Gaming with Miniatures since 1968 ...

Painting Competition Results 2019

In the following tables a Place position showing "B" indicates that this was a 'Bye', while a "U" indicates an 'Unplaced' entry.

January

Class Place Name Entry
1 B Alan Butler Bavarian Regt Morawitzky 1740
2 1 Rodney Somerville Sikhs North West Frontier
2 2 Tim Freeman British Infantry Tank Sqn
2 3 Alan Butler Pz IV H Platoon 1944
2 U Tony Wyatt German Transport Section
3 1 Martin Goad Knights Armiger
3 2 Alan Butler Skitarii Ranger Kill Team
3 3 Tony Wyatt Space Marine Squad
3 U Richard Jury LOTR Army of the Dead
4 1 Alan Butler ECW Colonel of Infantry
4 2 Rodney Somerville Fur Trapper
4 3 Tony Wyatt French Infantry Officer
5 1 Tim Freeman Italian P40 tank
5 2 Alan Butler PzKpfw VI Tiger I
5 3 Rodney Somerville Vosper 73ft MTB
5 U Tony Wyatt Pz III
6 1 Martin Goad Imperial Knight
6 2 Alan Butler Astra Militarum Hellhound
6 3 Tony Wyatt Gnome Adventurer

Return to Top

February

Class Place Name Entry
1 1 Rodney Somerville French Infantry du Roi 1700
1 2 Alan Butler British Grenadiers in North America 1755
1 3 Martin Goad Late Romans
1 U Malcolm Dove Pikemen
2 1 Alan Butler SdKfz 222 armoured car platoon
2 2 Rodney Somerville WW1 French Artillery
2 3 Martin Goad British Cruisers WW1
3 1 Amy Wyatt Dumbledore's Army
3 2 Alan Butler Genestealer Coven
3 3 Martin Goad Ripper Swarm
3 U Simon Giles Trolls
3 U Tony Wyatt Space Marine Tactical Squad
3 U Edward Giles Space Marines
4 1 Alan Butler French General c.1756
4 2 Martin Goad Roman General
4 2 Rodney Somerville Cowboy
4 3 Owen Carpenter Mongolian Rider
5 1 Tim Freeman Centurion V Suez
5 2 Alan Butler Panther Tank
5 3 Tony Wyatt Sniper
5 U Rodney Somerville E-Boat in the Med
5 U Martin Goad WW1 Dreadnought
6 1 Martin Goad Tyrannofex
6 2 Owen Carpenter Sister Superior Clement
6 3 Alan Butler Chaos Defiler Engine
6 U Edward Giles War Boy Farrow
6 U Tim Freeman VK 1602 Leopard
6 U Amy Wyatt Nymphadora Tonks
6 U Simon Giles Lord Squeek
6 U Tony Wyatt Space Marine Sergeant

Return to Top

March

Class Place Name Entry
1 1 Alan Butler Prussian Grenadier battalion c1760
1 2 Martin Goad Macedonians
1 3 Malcolm Dove Numidian Cavalry
1 U Rodney Somerville Lord Ogilivy's Regt
1 U Simon Mansfield Saxon Fyrd
2 1 Rodney Somerville Spahis WW1
2 2 Alan Butler US Infantry Squad 1944
3 1 Simon Giles Fennblades Trollblood Unit
3 2 Amy Wyatt Harry Potter The Golden Trio
3 3 Alan Butler Cadian Astra Militarum Squad
3 U John Roy Men of Numenor
3 U Tony Wyatt Chaos Cultists
4 1 Rodney Somerville Haselrig's Cuirassiers
4 2 Alan Butler Hans Joachim von Zieten c1756
4 3 Simon Mansfield Norman cavalry
4 3 Malcolm Dove Successor General
5 1 Tim Freeman Semovente 90/53
5 2 Alan Butler SdKfz 251 Ausf C
5 3 Rodney Somerville French WW1 Officer
6 1 Alan Butler Astra Militarum Sentinel
6 2 Amy Wyatt Ginny Weasley
6 3 Edward Giles LOTR Mordor Troll
6 3 Martin Goad Psycher
6 U Simon Giles Grissel Bloodsong Trollblood Warlock
6 U Tony Wyatt Chaos Cultist Leader
6 U Owen Carpenter LOTR Gimli

Return to Top

April

Class Place Name Entry
1 1 Rodney Somerville Boxer Rebels
1 1 Alan Butler British Infantry Spain 1808
1 2 Simon Mansfield Norman cavalry
2 1 Alan Butler PzKpfw V platoon
2 2 Rodney Somerville Early War Germans WW1
3 1 Alan Butler Cyber Dog Patrol
3 2 Tony Wyatt Chaos Cultists
3 3 Edward Giles LOTR Ork Raiding Group
4 1 Alan Butler French Officer of Infantry 1809
4 2 Rodney Somerville Boxer Jingel
4 3 Simon Mansfield Norman Cavalry Standard Bearer
5 1 Tim Freeman Warrior IFV
5 2 Rodney Somerville Higgins Lend Lease MTB
5 2 Simon Mansfield Schnellboot S100
5 U Alan Butler US M4 Sherman
6 1 Tony Wyatt Empire Wizard
6 2 Alan Butler Astra Militarum Leman Russ tank
6 3 Edward Giles LOTR Ork Captain on Warg

Return to Top

May

Class Place Name Entry
1 1 Rodney Somerville 5th Continental Regt Pennsylvania AWI
1 2 Simon Mansfield Saxon Archers
2 B Simon Mansfield Pak 40's
3 1 Simon Giles Skeleton Regiment
3 2 Edward Giles Circle Oroboros
4 1 Rodney Somerville British Officer, AWI
4 2 Simon Mansfield "Slightly Dead"
5 1 Tim Freeman Bedford 6pdr portee
5 2 Simon Mansfield SdKfz 138
5 2 Rodney Somerville E Boat Early WW2
6 1 Simon Giles Warhammer High Elf Lord on Griffon
6 2 Owen Carpenter Genestealer Banner Bearer
6 3 Edward Giles CSM Lord

Return to Top

June

Class Place Name Entry
1 1 Rodney Somerville Highlanders AWI
1 2 Alan Butler French Horse Artillery 1808
1 3 Malcolm Dove 1870 Prussian Cavalry
1 U Simon Mansfield Very Small Norman battle group
2 1 Alan Butler Soviet Infantry 1943
2 2 Richard Jury US Tank Platoon 1985
3 1 Simon Giles Gor (beastman) herd
3 2 Alan Butler Orlock Gang
3 3 Edward Giles 40K Chaos Traitors
4 1 Alan Butler British Infantry Officer 1809
4 2 Rodney Somerville Officer Butlers Rangers AWI
4 3 Malcolm Dove 1870 Prussian General
5 1 Tim Freeman JS III
5 2 Rodney Somerville Merchant Vessel WW2
5 3 Simon Mansfield E Boat
5 U Alan Butler US M8 Armoured Car
6 1 Alan Butler Ork Killa Kan
6 2 Edward Giles Worma Hordes Megalith
6 3 Simon Giles Bloodthirster

Return to Top

July

Class Place Name Entry
1 1 Rodney Somerville Swiss 2nd Regt
1 2 Alan Butler British Light Infantry 1808
2 1 Alan Butler US Sherman Platoon
2 2 Rodney Somerville German WW1 Stormtroopers
3 1 Alan Butler Scavenger gang
3 2 Paul Hookway Immortals
4 1 Rodney Somerville French General and Aide
4 2 Alan Butler War Correspondent 1756
5 1 Tim Freeman Captured KV2
5 2 Rodney Somerville German Anti-tank gun WW1
5 3 Alan Butler P-47-D Thunderbolt
6 B Alan Butler Astra Militarum Chimera APC

Return to Top

August

Class Place Name Entry
1 1 Rodney Somerville Guard Horse Artillery, Napoleonic Wars
1 2 Alan Butler French Hussars 1808
1 2 Paul Hookway Peltasts
1 3 Malcolm Dove Nubian Archers
1 U Simon Mansfield Saxon Huscarls
2 1 Alan Butler SdKfz 234 Puma patrol
2 2 Rodney Somerville French WW1 Sailors
2 3 Simon Mansfield Pz III F
2 U Stewart Down US Army Squad WW2
3 1 Stewart Down Empire Cavalry
3 2 Alan Butler House Goliath Gang
3 3 Edward Giles 40K Chaos Terminator Lord and retinue
3 U Simon Mansfield Rhox Marauders
3 U Simon Giles 40K Eldar Harlequins
4 1 Alan Butler British Artillery Officer 1760
4 2 Rodney Somerville French Officer, Napoleonic Wars
4 3 Malcolm Dove Nubian Chief
4 U Simon Mansfield Norman Knight
5 1 Tim Freeman Bofors Quad
5 2 Rodney Somerville German M Class Minesweeper
5 3 Alan Butler Loyd Carrier
5 U Simon Mansfield Torpedoes Away
6 1 Stewart Down Deathwing Dreadnought
6 2 Simon Giles High Elf Wizard on Dragon
6 3 Edward Giles 40K Imperial Guard Leman Russ
6 U Alan Butler House Goliath Leader
6 U Simon Mansfield Dwarf

Return to Top

September

Class Place Name Entry
1 1 Paul Hookway 10mm Barbarians
1 2 Rodney Somerville Egyptian Camel Gun
1 2 Alan Butler French Comp. de la Marine 1756
2 1 Tim Freeman Motor Infantry Company
2 2 Alan Butler British Tank Squadron 1944
2 3 Rodney Somerville British Infantry WW1
3 B Alan Butler Pox Walkers
4 1 Alan Butler Officer of American Rangers 1758
4 2 Rodney Somerville Egyptian Officer
5 1 Rodney Somerville Fairmile D MGB
5 2 Alan Butler US M10 1944
5 2 Tim Freeman Tiger II
6 1 Will Stone "I'm on a Wave" Eiderlon
6 2 Alan Butler Imperial Commander
6 2 Rodney Somerville Someone upset Victoria

Return to Top

October

Class Place Name Entry
1 1 Alan Butler Woodland Indian War Party 1754
1 2 Rodney Somerville British Infantry Indian Mutiny
2 1 Tim Freeman Semovente Battery
2 2 Rodney Somerville WW2 Convoy and Escort
2 3 Alan Butler Pz IV Company
3 1 Edward Giles 40K Ork Mob
3 1 Richard Jury Spectrum Agents
3 2 Alan Butler Bloodreaver Warband
3 3 Simon Giles Tyranid Warriors
4 1 Rodney Somerville Napoleonic Brig
4 2 Alan Butler Indian Chieftain
4 2 Malcolm Dove Napoleonic 74
5 1 Alan Butler SdKfz 7
5 2 Rodney Somerville German F Lighter WW2
5 3 Tim Freeman Burford-Kegresse Half Track
6 1 Edward Giles 40K Mech Dominus
6 2 Simon Giles Dark Eldar Venom
6 3 Alan Butler Police Riot Control
6 U Richard Jury Captain Scarlet

Return to Top

November

Class Place Name Entry
1 1 Alan Butler Austrian 2nd Regt of Hussars 1808
1 2 Rodney Somerville Ashiguru Archers
1 3 Simon Mansfield Saxon Fyrd
2 1 Tim Freeman Desert Carriers WW2
2 2 Rodney Somerville Trench Raiders WW1
2 3 Simon Mansfield More Carriers
2 3 Alan Butler British Churchill Unit 1944
3 1 Edward Giles Warmachine Hordes Battle group
3 2 Alan Butler Orky Kill Team
3 3 Simon Giles Blood Bowl Orc Team
4 1 Rodney Somerville Napoleonic Frigate
4 2 Simon Mansfield Saxon Thegn Standard
4 2 Alan Butler General Karl Mack v. Leiberich 1805
5 1 Tim Freeman JS IV
5 2 Rodney Somerville German F Lighter WW2
5 2 Simon Mansfield Flammpanzer III
5 U Alan Butler British M10
6 1 Simon Giles 40K Dark Eldar Raider
6 2 Alan Butler Ork Battlewagon
6 3 Edward Giles 40K Chaos Predator
6 U Simon Mansfield Kiora

Return to Top

December

Class Place Name Entry
1 1 Alan Butler Portuguese 24th Infantry Regt 1808
1 2 Rodney Somerville Ottoman Turks Trainee Janissaries
2 1 Tim Freeman Steyr Heavy Cars
2 2 Tony Wyatt S Boat Flotilla
2 3 Alan Butler Panzer V Unit 1944
2 U Simon Mansfield Early StuGs
2 U Rodney Somerville Bristol Blenheims of Coastal Command
3 1 Will Stone Tempetis Scions
3 2 Simon Giles Warhammer Black Knights
3 3 Edward Giles Warmachine Hordes
3 3 Alan Butler Heretic Kill Team
4 1 Rodney Somerville Sipahi with Standard of local pasha
4 2 Colin Stone Marshal Ney
4 3 Malcolm Dove 1/2400th Ship of the Line
4 3 Alan Butler Bavarian General 1757
5 1 Tim Freeman SdKfz 231
5 2 Rodney Somerville Peace at Last
5 3 Alan Butler sIG-33 (Airfix Version)
5 U Simon Mansfield Sherman
5 U Tony Wyatt S Boat
6 1 Will Stone Imperial First Captain
6 2 Colin Stone Typhus
6 3 Simon Giles Death Guard Dreadnought
6 3 Alan Butler Chaos Champion
6 U Edward Giles 40K Leman Russ
6 U Mark Gibbons Jyn Erso (Rogue One)

Return to Top

Overall League for 2019

Name Points Remarks
Alan Butler 316 Leader in Classes I, II, III and VI
Rodney Somerville 229 Leader in Class IV
Tim Freeman 123 Leader in Class V
Simon Giles 64  
Simon Mansfield 56  
Edward Giles 53  
Martin Goad 41  
Tony Wyatt 31  
Will Stone 24  
Malcolm Dove 19  
Stewart Down 17  
Amy Wyatt 17  
Paul Hookway 16  
Richard Jury 14  
Owen Carpenter 11  
Colin Stone 8  
Mark Gibbons 1 To win a prize you must place at least two entries during the year
John Roy 1 To win a prize you must place at least two entries during the year

Return to Top